رجیستری به زبان ساده، ثبت گوشی تلفن همراه در یک سامانه جامع است.طرح رجیستری به منظور جلوگیری از وارد شدن دستگا‌های قاچاق و حمایت از وادرات قانونی می‌باشد. این بدان معناست که کاربران باید پس از آغاز این طرح  فقط محصولاتی که از طریق مبادی قانونی وارد کشور شده‌اند را خریداری کنند. در واقع، برای خرید هر برند از گوشی مثل اپل، سامسونگ، شیائومی و … نیاز به رجیستری هست.

گوشی‌های موبایلی که قبل از این طرح، حداقل یکبار با یکی از اپراتورهای ایرانی فعال شده باشند، با هیچ مشکلی در طرح رجیستری مواجه نمی‌شوند. مواردی مانند قاچاق بودن یا نبودن گوشی‌‌ها منحصرا در این مورد نیز اهمیتی ندارد.

سامانه همتا، با کد دستوری #۷۷۷۷* برای این موضوع طراحی شده است. شما می‌توانید با وارد کردن کد IMEI (برروی جعبه گوشی مورد نظر) در سامانه همتا، از قانونی بودن آن مطمئن شوید. (برای بدست آوردن کد IMEI، نیازی به بازگشایی جعبه نیست. بنابراین پیش از بازگشایی محصول، قانونی بودن آن را چک کنید.)

در کنار اینها، محصول مورد نظر باید دارای کارت گارانتی از شرکت‌های واردکننده رسمی باشد. فروشنده نیز باید جواز کسب داشته و همراه محصول، فاکتور رسمی ارائه دهد.